تبلیغات بالا پایین آگهی ها
سالمندان

سالمندان

نمودار این مقاله

محبوبیت مقاله ۱۰۰%
بار تخصصی ۱۰%
اهمیت برای سالمند ۷۰%

زمان تقریبی مطالعه این مقاله ۲ دقیقه

سالمندان

سالمندان

 

تعریف سالمندی

تعریف سن سالمندی برای فرد سالمند در جوامع مختلف، متفاوت است. اما اصولاً سن ۶۰ تا ۶۵ سالگی را دوران سالمندی می گویند. در این دوران افراد دچار اضمحلال تدریجی در ساختمان و ارگانیسم بدن می شوند. بنابراین ممکن است از نظر ظاهری، جسمی و روحی دچار تغییراتی شوند. سفید شدن موها، چین و چروک پوست، مشکلات قلبی و عروقی، کاهش سوخت ساز بدن و آشفتگی در حافظه و ادراک، ازجمله تغییرات محسوس در دوران سالمندی شخص است.

نیازهای سالمندان

افراد در این دوران نیازهای جسمی و روحی فراوانی دارند که باید به آنها توجه شود. خانواده ها و جامعه در جهت رفع این نیازها نقش بسزایی دارند. تامین نیازهای عاطفی در سالمندان از اهمیت زیادی برخوردار است. خانواده در این دوران باید توجه بیشتری به والدین خود داشته باشند. فرزندان باید بدانند که والدینشان حتی اگر از نظر مالی تامین باشند و جایگاه اجتماعی خوبی داشته باشند، نیاز به عاطفه دارند و باید به جدیت به آن توجه کرد. در صورتی که نیاز محبت در سالمندان تامین نشود، ممکن است موجب افسردگی در سالمندان شود.

از دیگر نیازها در دوران سالمندی، حضور در اجتماع است. برای اینکه سالمندان در اجتماع حضور پیدا کنند، می توانیم مسافرت های کوتاه یک روزه با گروه همسالان برای آنها در نظر بگیریم و یا گروهی از سالمندان را به ورزش های دست جمعی دعوت کنیم. ایجاد احساس امنیت در سالمندان نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. فرد سالمند باید اطمینان داشته باشد تا در هنگام بیماری و مشکلات دیگر از آنها حمایت می شود. اغلب مانند کودکان نیازمند توجه بیشتر و رسیدگی می باشند که باید تا حد ممکن این نیاز در فرد همراه با احترام مرتفع گردد.

مشکلات سالمندان

از مشکلات افراد در دوران سالمندی می توان به بیماری های جسمی و روحی اشاره کرد. باید در جهت رفع و کاهش این مشکلات تلاش شود و در صورت نیاز از متخصصان علم روانپزشکی و بهداشت روان درخواست کمک نمود و در موارد مشکلات جسمی، انجام چک آپ های دوره ای برای فرد سالمند مناسب است.

بی خوابی، از بین رفتن قدرت شنوایی، زمین خوردن به علت عدم تعادل، آلزایمر، بیماری آرتریت (التهاب مفصل)، پوکی استخوان، عفونت ادراری، اختلالات پوستی و پارکینسون از جمله مشکلات افراد در دوران سالمندی است که به وفور یافت می شود. این مشکلات علاوه بر کاهش عملکرد جسم فرد و ناتوانی در انجام امور روزانه خود، باعث یأس و ضربه روحی می گردد که در بلند مدت مشکلات جبران ناپذیری را برای فرد متحمل می گرداند.

لطفا نظر خود را بنویسید

جستجو

Generic filters

دسته بندی ها

تبلیغات

آگهی های ویژه

تماس با مسئول آگهی

  • تیک را بزنید تا از ارسال پیغام های بیهوده جلوگیری شود!
بالا