تبلیغات بالا پایین آگهی ها
اعتراض بازنشستگان کارگری به عدم تصویب افزایش مستمری ها

اعتراض بازنشستگان کارگری به عدم تصویب افزایش مستمری ها

اعتراض بازنشستگان کارگری به عدم تصویب افزایش مستمری ها

اعتراض بازنشستگان کارگری به عدم تصویب افزایش مستمری ها

به گزارش باموسپیدان، در نشست هیئت دولت که در تاریخ چهارشنبه بیست و یکم اردیبهشت برگزار شد، باز هم افزایش مستمری بازنشستگان کارگری به تصویب نرسید. بازنشستگان با توجه به دریافت حقوق اردیبهشت بدون هیچگونه افزایشی، همچنان منتظر تصویب و اعمال افزایش مستمری ها هستند. دلیل به تعویق افتادن تصویب و ابلاغ آن هنوز مشخص نیست.

به همین منظور بازنشستگان کارگری در اعتراض به عدم تصویب افزایش مستمری ها تجمع اعتراضی برگزار می کنند.

ایلنا در گزارشی خبر از تجمع اعتراضی بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی در تاریخ فردا ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ در اعتراض به عدم تصویب افزایش مستمری ها خبر داد.

این تجمع در تهران مقابل مجلس و در شهرستان ها مقابل ادارات کل تامین اجتماعی برگزار می شود.

بازنشستگان انتظار داشتند هیات دولت هفته گذشته افزایش مستمری ها را به تصویب برساند اما علیرغم گذشت بیش از دو هفته از ارسال مصوبه ی تامین اجتماعی، هنوز دولت آن را تایید و ابلاغ نکرده است؛ تعلل دولت موجب نارضایتی تمام مستمری بگیران سازمان از جمله حداقل بگیران، از کارافتادگان، بازماندگان و بازنشستگان سایر سطوح شده است.

حسن صادقی (رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری) در این رابطه می گوید: متاسفانه بازهم افزایش مستمری بازنشستگان مصوب نشد و تکلیف را مشخص نکردند؛ حتی دلایلی را که منجر به عدم تصمیم گیری شده، اعلام نمی کنند تا جامعه کارگری بتواند با مذاکره مشکل را حل کند؛ در واقع بازنشستگان را در خوف و رجاء نگه داشته اند و این شیوه، برخورد مناسبی با جامعه ۱۲ یا ۱۳ میلیون نفریِ خانواده ی بازنشستگان کارگری کشور نیست.

او اضافه می کند: به نظر می رسد این نحوه برخورد، فقط فرصت خریدن برای اتخاذ یک تصمیم ناعادلانه است که در طول دوران های گذشته سابقه نداشته است؛ ما به این برخورد معترض هستیم؛ دولت نباید باعدم تصویب مصوبه ی شورایعالی کار برای بازنشستگان، بستر نارضایتی را فراهم کند؛ براساس قانون، افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در ابتدا توسط مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی به تصویب هیئت مدیره این سازمان می رسد. سپس این مصوبه در مرحله بعد به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تحویل داده می شود تا جهت بررسی و تصویب، در جلسه هیئت دولت مطرح نماید. به عبارتی هیئت مدیره سازمان تأمین اجتماعی افزایش مستمری به اندازه ی مصوبات شورایعالی کار را تصویب کرده، سازوکارهای اجرای آن دیده شده و منابع نیز برای آن فراهم شده است؛ دولت صرفاً تایید کننده ی نهایی این مصوبه است. برای اینکه بداند سهم خود را که در بودجه مصوب شده، برای پیشبرد مصوبه پرداخت کند؛ دولت نباید در امضای مصوبه ی هیئت مدیره سازمان تأمین اجتماعی تعلل کند و جامعه بازنشستگان را دچار نگرانی و سردرگمی سازد.

صادقی با بیان اینکه «از یکسو افزایش مستمری بازنشستگان را تصویب نمی کنند و از سوی دیگر، آزادسازی قیمت ها صورت می گیرد» اضافه می کند: این برخورد دوگانه به ضرر کارگران و بازنشستگان است و نشان می دهد تفکر علمی و حساب شده پشت تصمیم گیری های اقتصادی نیست؛ دولت نباید اقتصاد و معیشت را دنده خلاص به حال خود رها کند؛ اکنون مساله معیشت به حال خود رها شده و تورم ترمز بریده و هیچ کس جلودارش نیست. تصمیمات دولت باید به گونه ای باشد که اوضاع را به سمت بهبود پیش ببرد نه اینکه باعدم تصویب افزایش مستمری ها، این ترمزبریدگی و رهاشدگی تشدید شود.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با تاکید بر اینکه باید بگذارند حقوق بازنشستگان براساس قانون افزایش یابد؛ می گوید: اگر به سرعت افزایش مستمری بازنشستگان تصویب و برای اجرا به سازمان ابلاغ نشود، اواخر هفته آینده فکری به حال رساندن صدایمان به گوش دولتمردانِ مخالفِ حق طلبی بازنشستگان تأمین اجتماعی، می کنیم و از مسیرهای مختلف قانونی احقاق حق را دنبال خواهیم کرد؛ شاید یکی از این مسیرها، حضور در تجمعی عظیم باشد. ما در مقابل اجحاف نسبت به بازنشستگان ساکت نمی نشینیم.

صادقی ادامه می دهد: کارگران نه نقشی در آزادسازی ارز و حذف ارز ترجیحی داشته اند نه مسبب تخریب اقتصاد بوده اند؛ همواره در جبهه نظام ایستاده اند و برای سازندگی و پیشرفت کشور از جان مایه گذاشته اند؛ حالا عادلانه نیست که با این بی توجهی ها تنبیه شوند؛ ما به دولتمردان توصیه می کنیم با تصویب افزایش مستمری بازنشستگان، اجازه ندهند بین این گروه از زحمتکشان کشور و دولتمردان شکاف و فاصله بیفتد؛ بازنشستگان از منابع داخلی سازمان تامین اجتماعی حقوق می گیرند و از بودجه دولتی استفاده نمی کنند؛ دولت برای انجام تعهدات ۴۰ساله خود، فقط ۹۰ هزار میلیارد تومان در قانون بودجه در نظر گرفته و آن را به صورت سهام شرکت های اغلب ورشکسته به سازمان می پردازد؛ ما این رفتار را به اجبار پذیرفته ایم و در مقابل توقع داریم تصمیم گیری ها به نفع ثروتمندان و اغنیا نباشد؛ دولت در کنار بازنشستگان و محرومان بایستد.

او می افزاید: تخم مرغ یک شبه از ۴۱ هزار تومان به ۷۵ هزار تومان می رسد اما افزایش حقوق بازنشستگان متوقف می شود درحالیکه این افزایش هیچ باری روی خزانه نیست؛ بازنشستگان به این شیوه برخورد معترضند و انتقاد جدی دارند؛ توصیه می کنیم مصوبه تامین اجتماعی را سریع تصویب و برای اجرا به سازمان برگردانند تا بازنشستگان آرامش فکری و روانی پیدا کنند؛ بازنشستگان دیگر بیش از این نمی تواننند منتظر بمانند.

منبع: ایلنا

باموسپیدان

لطفا نظر خود را بنویسید

جستجو

Generic filters

دسته بندی ها

تبلیغات

آگهی های ویژه

تماس با مسئول آگهی

  • تیک را بزنید تا از ارسال پیغام های بیهوده جلوگیری شود!
بالا